×

Nawilżacze rezerwuarowe

Celem naw­ilża­nia tlenu podawanego pac­jen­tom jest przede wszys­tkim prze­ci­wdzi­ałanie wysusza­niu błon ślu­zowych, tworze­niu gęstych i trud­nych do usunię­cia wydzielin oraz pow­stawa­niu owr­zodzeń błony ślu­zowej. Dostar­czanie zim­nych i suchych gazów medy­cznych (tlenu: 15°C, wilgo­t­ność względ­na RH: 2%, wilgo­t­ność bezwzględ­na AH: 0,05 mg/l) może powodować podraż­ni­an­ie błony ślu­zowej. 

Wskaza­nia do naw­ilża­nia tlenu wys­tępu­ją w przy­pad­ku pac­jen­tów wyma­ga­ją­cych zas­tosowa­nia wyso­kich przepły­wów tlenu, pac­jen­tów zgłasza­ją­cych dyskom­fort związany z suchoś­cią w dro­gach odd­e­chowych i pac­jen­tów z gęstą i obfitą wydzieliną. W kon­tekś­cie akce­soriów do tlenoter­apii i przepły­wów naw­ilżanie tlenu zale­cane jest w przy­pad­ku wąsów tlenowych przy przepły­wie >1 l/min (noworod­ki), >2 l/min (dzieci poniżej 2 lat), >4 l/min (dzieci powyżej 2 lat i dorośli). W przy­pad­ku masek tlenowych naw­ilżanie tlenu zale­cane jest przy przepływach >5 l/min. 

Z kolei neb­u­liza­to­ry wysokoob­ję­toś­ciowe (LVN) umożli­wia­ją dodanie cząsteczek wody, lub soli fizjo­log­icznej do mieszaniny gazowej w postaci cząsteczek aero­zolu. Ideą prowadzenia neb­u­liza­cji wysokoob­ję­toś­ciowej jest łagodze­nie stanu zapal­nego tkanek górnych dróg odd­e­chowych, poprawa funkcji mukoli­ty­cznych oraz rozrzedze­nie i ułatwie­nie usuwa­nia gęstej i suchej wydzieliny z dróg odd­e­chowych. Zna­j­du­je to potwierdze­nie w dostęp­nych wyty­cznych towarzys­tw medy­cznych: “Nawilżanie tlenu zale­cane jest u wszys­t­kich pac­jen­tów zain­tubowanych lub z tra­cheostomią. Naw­ilżanie i ogrze­wanie tlenu może znaleźć zas­tosowanie u pac­jen­tów z tra­cheostomią oraz bard­zo obfi­ty­mi wydzieli­nami” (wyty­czne Whit­ting­ton Health NHS, 2015 rok). 

Dostęp­ne w ofer­cie Skamex rozwiąza­nia w zakre­sie neb­u­liza­cji wysokoob­ję­toś­ciowej umożli­wia­ją neb­u­liza­cję zarówno wody, jak i soli fizjo­log­icznej oraz prowadze­nie ter­apii w mod­elu zim­nym oraz ciepłym. Dostęp­ność mod­elu ter­apii ciepłej przekła­da się również na lep­szą skuteczność naw­ilża­nia — bazu­jąc na danych naukowych ciepły gaz zaw­iera więcej wilgo­ci.